Aktuality 46. ročníku
Zpět na výpis zpráv.Rozhovor s Janem Pinkavou
31. 5. 2006 | 31.5.2006, Press room Academia centrum UTB, 10:00 - z tiskové konference Jak se Vám líbí Zlín a jaký máte názor jako porotce na soutěžní snímky? Vidíte v některých tvůrcích možnou budoucí konkurenci?„Jsem rád, že jsem ve Zlíně – místě, kde vznikl český animovaný film. Přestože Zlín není v Evropě znám jako město animace, já sám ho s ní spojuji. A dělá mi velkou radost vnímat účastníky tohoto festivalu jako budoucí “rivaly“. Jeden nebo dva ze soutěžních filmů jsou opravdu dobré“.
Pamatujete si nějakou animovanou pohádku z doby, něž jste emigroval?
„Pan Trnka byl pro mě velkou inspirací, vzpomínám si na Árii prérie. Je to film, který podnítil mou tvorbu.“
Které knížky jste si četl či prohlížel v dětství? Ukázal jste svým dětem obrázky například pana Trnky?
„Jelikož jsme do Anglie emigrovali, když mi bylo šest let, moc si na své dětství v Čechách nepamatuji. Celkově u mě vítězila klasika. Z těch českých například Erben. Vzhledem k tomu, že má žena je Angličanka, děti jsou hodně ovlivněny Anglií. Když byly malé, čítával jsem jim české pohádky. Ale momentálně se již samy uchýlily k anglickým pohádkám a dětským příběhům.“
Máte oblíbenou techniku tvorby?
„Obecně se mi líbí trojrozměrný prostor. Proto asi i ve svém volnu sochám. Ostatní zájmy zanedbávám, ale sochání se snažím věnovat. Uvolňuje mě. Počítačová verze loutkové animace je sofistikovanou odnoží tradiční loutkové animace, ke které mám velký obdiv.“
Jak jste přišel na Geriho hru?
„Zajímavý příběh naleznete všude, pokud se na věc podíváte správným způsobem. Při tvorbě filmu je důležitý děj a práce při respektování příběhu. Technologie film nikdy nezachrání, pokud je příběh slabý. Co se týče nápadu na Geriho hru, musím přiznat, že můj dědeček hrál šachy. Byl to nadšený hráč a často hrál sám proti sobě. Nikdy jsem to dost dobře nepochopil. Člověk, co hraje sám proti sobě, přece zákonitě předvídá další soupeřův tah! Ale doufám, že až budu v jeho věku, budu stejně bláznivý.“
Jak vnímáte sošku Oskara? Spousta oceněných o něm mluví jako o věci, která nestojí ani za zmínku.
„Opravdu to není ta nejdůležitější věc, to mají pravdu. Ale Oskar je skvělý! Získal jsem Oskara v kategorii nejlepší krátkometrážní animovaný film, což nezní tak skvěle jako za režii či scénář. Já jsem velice vděčný, že ho mám. V takové situaci se neříká ne. Člověku se tím dostane uznání a otevírají se mu mnohé dveře v kariéře. Ne každé dveře, ale k Hollywoodu ano. Druhý den už je sice spousta věcí jinak, ale celkově je to skvělá věc.“
Kde je vystavený Oskar u Pinkavů?
„Oskar je doma. Ale vystavený není.“
Pan Pinkava během tiskové konference mluvil střídavě česky s anglicky, češtině rozuměl na jedničku.
Pan Pinkava bude vést workshop v rámci Zlínského psa na téma Příběhy krátkých filmů. 31. 5., v 16:00, v Academia centru UTB, Sál Otty Wichterleho.