Tiskové zprávy (47. ročník)
Zpět na výpis zpráv.Tisková zpráva k zahájení festivalu 28. 5. 2007
28. 5. 2007 |ZLÍN 2007 – 47. MEZINÁRODNÍ FESTIVAL FILMŮ PRO DĚTI A MLÁDEŽ
27. května – 2. června 2007
TISKOVÁ ZPRÁVA 28.5. 2007
Velký svátek světového filmu pro mladé diváky je opět tady! Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně zahájil v neděli 27. května program svého 47. ročníku. Návštěvníci festivalu se mohou těšit na týden plný filmů v sedmi soutěžních a několika nesoutěžních sekcích – z toho čtyři evropské a devět světových premiér. Pro odbornou i laickou veřejnost jsou připraveny výstavy, přednášky, workshopy a profesní akce. Festival přivítá také delegace z evropských i exotických zemí, uznávané filmové profesionály a oblíbené herecké osobnosti z Čech a ze zahraničí. Dědictví i současnost filmové a televizní tvorby pro děti a mládež se setkávají každý rok na této světově ojedinělé přehlídce. Již od roku 1961 nabízíme reflexi, zábavu a poučení. S blížící se padesátkou se festival rozrůstá a nabývá na prestiži. Jeho program zasáhne i do satelitních měst – Prahy, Ostravy, Otrokovic, Vsetína, Kroměříže, Olomouce a Pruského na Slovensku.
Festivalová znělka se inspirovala magickou atmosférou starých biografů a okouzlením, které návštěva kina přináší dětskému divákovi. Letos znělku režíroval Vít Karas, hudbu složil Varhan Orchestrovič Bauer. Autorem kreseb pro vizuální styl je Jaromír Švejdík – autor komiksové trilogie o železničáři Aloisu Nebelovi. Kresby pro zlínský festival evokují komiksy 50. let, kdy vyrůstala silná generace hollywoodských režisérů. Grafický vizuál je úzce spojen se znělkou, k níž může být jakýmsi pomyslným storyboardem.
Vstup na veškeré filmové projekce a akce v rámci doprovodného programu je zdarma. Pořadatelem akce je společnost Filmfest, s. r. o., spolupořadatelem projektu pak statutární město Zlín a Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Významné podpory se festivalu dostává také od Zlínského kraje. V čele festivalu stojí umělecký ředitel Petr Koliha.
PARTNEŘI A ZÁŠTITY
Zlín 2007 – 47. mezinárodní festival filmů pro děti a mládež se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury a Parlamentu ČR. Další prostředky festival čerpá například z fondu Media Programme EU.
Podeváté se generálním partnerem FF Zlín stala Allianz pojišťovna, a. s. Spolupořadateli projektu jsou Statutární město Zlín a Univerzita Tomáše Bati. Hlavními partnery jsou ŠKODA AUTO a. s., BAWAG Bank CZ a. s., IMPROMAT, DHL Express (Czech Republic) s.r.o., Zlínský kraj a Tescoma, s.r.o. Festivalu poskytují podporu také společnosti Metrostav a.s., Lesy České republiky, s. p., České dráhy, a. s. Hlavním dodavatelem nápojů je od tohoto ročníku nový partner festivalu Kofola a. s. Hlavními mediálními partnery festivalu jsou Česká televize, deník Právo, Český rozhlas, dále pak internetové portály Seznam.cz a Novinky.cz a vydavatelství Astrosat. Výrazné podpory v regionu se festivalu dostává od Rádia Zlín, měsíčníku InZlín a Magazínu Zlín. V oblasti odborného tisku je festival podporován časopisem a filmovým měsíčníkem Cinema a Duhovou kuličku podporuje časopis Marketing&Media.
Záštitu nad festivalem převzali ministr kultury pan Václav Jehlička, Česká komise pro UNESCO a Český výbor pro UNICEF.
Mezinárodní soutěž reklamy Duhová kulička se uskutečňuje pod záštitou Evropské Asociace komunikačních agentur (EACA) a Asociace komunikačních agentur ČR (AKA ČR).
Svou podporu získávají také jednotlivé doprovodné projekty FF Zlín. I jejich partnerům patří naše poděkování.
Za podporu při realizaci festivalové znělky děkujeme partnerům Avion Postproduction, Filmové ateliéry, s.r.o, Soundsquare, a.s., Filharmonie Hradec Králové, Fuji, AFM Lighting Europe, s.r.o.
FILMOVÝ PROGRAM
Zvláštní pozornost letos věnujeme holandskému a slovenskému filmu. Přehlídka filmů vybraného evropského státu letos pokračuje Dny nizozemské kinematografie. Hlavním hostem bude významný tvůrce Gerrit van Dijk, zakladatel Nizozemského institutu animovaného filmu, jemuž bude věnována speciální retrospektiva. Na festivalu bude uvedeno celkem 33 holandských filmů. Tři z nich uvedou delegace tvůrců: Film Kilkenny Cross přijede představit režisér Eric Oosthoek. Ironický pohled na národní povahu Holanďanů nabízí ve svém dokumentu Zábavní park zvaný Holandsko režisér Michiel van Erp, k němuž se ve Zlíně připojí také scénárista Andreas Hermanus van t´Erve. Marie José van den Linden je spoluautorkou krátkého animovaného snímku Vyprodáno, na něž se podílel i Gerrit van Dijk. Festival navštíví také zástupkyně prestižního nizozemského festivalu CINEKID Marlies van Hoek.
Slovenská kinematografie v posledních letech prožívá renesanci. I proto je na letošek připraveno Fórum slovenských filmů. Připraveno je i pracovní setkání s režiséry a producenty, stejně jako retrospektivy významných herců. Na pozvání festivalu přijíždí také řada oblíbených umělců, populárních na obou stranách našich společných hranic. Dušan Trančík ve Zlíně uvede svůj nový film Zima kúzelníkov.
Uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež letos převezme královna českých filmových pohádek, herečka Libuše Šafránková. Její tvorbu si při této příležitosti připomeneme reprezentativním průřezem od Babičky až po Obecnou školu.
Mezinárodní soutěž hraných filmů pro děti
Letošní soutěž hraných filmů pro děti má velice zajímavé mezinárodní zastoupení. Film Malí hrdinové (rež. Itai Lev) o dobrodružné výpravě do pouště je jedním z prvních izraelských filmů pro dětské diváky. Do Zlína přijede distributorka filmu Noa Roll, Daniel Demidov, dětský herec, producen Roni Dvash. Švédský film Děti odvedle (rež. Catti Edfeldt, Ylva Gustavsson) se věnuje tématu malých imigrantů velmi neotřelou formou – mísí komedii, sociální drama a muzikál. Snímek dominoval letošním Švédským filmovým cenám, získal pět ocenění včetně nejlepšího filmu roku. Rakouský režisér Wolfgang Murnberger, který se svými předchozími filmy bodoval na festivalech v Rotterdamu, Tokiu či Vídni, soutěží se snímkem Lapislazuli – Medvědí oko, který bude promítnut v rámci zahajovacího ceremoniálu pro děti. Dalšími zúčastněnými zeměmi v soutěži jsou Holandsko, Lucembursko, Norsko, Finsko. Nesmíme zapomenout ani na českého zástupce v soutěži Maharal - Tajemství talismanu (rež. Pavel Jandourek). Režisér spolu s řadou hereckých představitelů zlínský festival navštíví.
Mezinárodní soutěž hraných filmů pro mládež
Také mezinárodní soutěž hraných filmů pro mládež se nese ve znamení silných příběhů. Brazilský film Antonia (režisérka Tata Amaral) vypráví příběh čtyř dívek z drsné chudinské čtvrti Sao Paula, které se rozhodnou prorazit s vlastní hip-hopovou skupinou. Čtyři mladé hvězdy brazilské populární hudby podávají jako herečky v hlavních rolích skvělé hudební výkony. Časopis Variety o představitelkách napsal: „Právě jejich autenticita, společně s jejich tušeným vřelým vztahem ke čtvrti Vila Brasilandia, daly filmu opravdovou duši. Muzika snímku vládne.“ Renomovaná holandská režisérka Maria Peters, držitelka ocenění např. z festivalů v Chicagu a Houstonu, soutěží se svým novým filmem Nedělej to, příběhem mladé tanečnice, která si extází pomáhá k lepším výkonům. Čínský film Třináctiletá (rež. Michelle Chen Miao) je vzácnou možností nahlédnout do života dospívajících v současné čínské realitě, podobně jako indický snímek Vanaja. Drama mladého režiséra Rajneshe Domalpalliho o dospívání a sociálních bariérách indického venkova vzbudilo velký ohlas v zahraničí a z letošního Berlinale si odvezlo cenu za nejlepší debut. V soutěži se dále představí filmy z Německa, Francie, Kanady, Švédska.
Soutěž animovaných filmů pro děti a mládež
Soutěže se letos zúčastní 51 film z 24 zemí světa. Největší zastoupení má Česká republika. Česká televize přihlásila na zlínský festival desítku krátkých snímků, tři z nich budou uvedeny vůbec poprvé v této soutěži, další se objeví v Panoramě.
Silné obsazení již tradičně posílají do soutěže Rusko a Kanada, ale také třeba Německo a Velká Británie. Velmi exotický je indický film Dokonalý ženich režisérky Dhvani Desai, který uvádíme ve světové premiéře. Vizuální stránka filmu vychází z prastaré rituální techniky sandhji, která kombinuje kresbu s umným vystřihováním. Podle hinduistických příběhů vyráběly dívky takovéto obrázky a po vodě je posílaly k případným ženichům. Světovou premiérou je také film Tzaritza, který v Kanadě natočil režisér bulharského původu Theodore Ushev.
Delegace tří ruských režisérů osobně přiváží do soutěže svoje animované pohádky: Natalia Berezovaya soutěží s Neposlušným medvídkem, Elena Chernova s filmem Nepovím! a Oleg Uzhinov se snímkem Děvčátko Žiharka. Až z Íránu k nám zavítá režisérka Farkhondeh Torabi s filmem Výhonek.
Soutěž celovečerních hraných debutů – Evropské první filmy
I letos jsme připravili velice silnou mezinárodní soutěž desíti evropských debutů. Ve světové premiéře bude uveden ruský film Procitnutí režiséra Stanislava Lebeděva, který na tématu přerodu chlapce v muže zachytil situaci dětských bezdomoveckých gangů. Čeští diváci poprvé uvidí také společensky aktuální snímky od mladých zástupců německé kinematografie: Wholetrain (rež. Florian Gaag) zachycuje život sprejerské subkultury, Princezna (rež. Birgit Grosskopf) drsný svět dívčího gangu a Molly na cestě (rež. Emily Atef), která už si odvezla ceny z domácích festivalů v Norimberku a Mnichově, vypráví o střetu cizinky s realitou postkomunistického Polska. Další filmy v soutěži pocházejí z Rumunska, Dánska, Maďarska a Holandska. Českým zástupcem je snímek Indián a sestřička. Režisér Dan Wlodarczyk přijede do Zlína spolu s kameramanem Alexandrem Šurkalou.
Přehlídka hraných filmů zemí Visegrádu
Tato soutěžní kategorie se tradičně věnuje filmům s problematikou reflexe života v našem středoevropském prostoru. Porota složená z mladých lidí a studentů uvidí maďarský film Bílé dlaně (rež. Szabolcs Hajdu), biografický snímek o odvrácené tváři vrcholového sportu, nebo nový slovenský film Zima kúzelníkov (rež. Dušan Trančík). Bez příkras líčí dnešní Polsko film Hledání režiséra Stanislawa Fabického. Tento film získal cenu ekumenické poroty Cannes 2006.Českou republiku zastoupí v soutěži film Prachy dělaj člověka (rež. Jiří Chlumský) a k naší velké radosti také snímek Obsluhoval jsem anglického krále (rež. Jiří Menzel), který doprovodí na festival rozsáhlá delegace tvůrců a hereckých představitelů.
Dokumentární film
Nesoutěžní sekce dokumentárních filmů je pestrým pohledem do života dětí a mládeže po celém světě. V evropské premiéře uvedeme australský dokument Martina Guinesse Dětskýma očima, který na příbězích sedmi chudých dětí z Indie, Kambodži, Rumunska nebo Brazílie líčí dětskou schopnost uchovat si hravost a veselí v i neveselých podmínkách. Dominantou jsou pak filmy z Nizozemska a Slovenska. Za pozornost stojí nizozemský dokument Stříbrná volavka (rež. Marc van Fucht), který s humorem vypráví příběh zdánlivě podivínské ženy, která zachraňuje tyto ptáky ve svém městě. Slovenský dokument Cesta za snom popisuje sny Slováků v dnešní realitě. Festivalovou premiéru bude mít český dokument Ghetto No.1 (rež. Ivan Pokorný), nahlížející do života na mosteckém sídlišti Chanov. Film dosud nebyl uveden v kinech, na festival jej doprovodí režisér a producent filmu a také romská kapela. Režisér Bernard Šafařík představí svůj film Český fenomén: Taneční.
Panorama
Nesoutěžní sekce Panorama je přehlídkou filmů, oceněných na mezinárodních fórech. Evropskou premiéru bude mít film 11 dopisů Bohu ruského režiséra Akima Sabieva, který při této příležitosti navštíví festival. Další evropskou premiérou je americký snímek Náramek z Bordeaux, kterým jako režisérka debutovala dramatička Casey Kelly. V české premiéře uvedeme nový animovaný film Anna a její proměny (rež. Gunar Karlsson) z islandské produkce. Hlavní postavu Anny namluvila islandská zpěvačka Björk, které sekundují např. Terry Jones (ex-Monty Python) a hudebník Damon Albarn (Gorillaz). Českou premiéru bude mít v Panoramě také americký snímek Mezi řádky (rež. Richard LaGravenese), ve kterém Hillary Swanková jako učitelka učí své žáky toleranci a pochopení vlastní ceny. V sekci Panorama věnujeme letos velkou pozornost kinematografii asijských zemí – zastoupeny budou Čína, Japonsko, Malajsie,Thajsko, Taiwan či Indie.
Speciální retrospektivy připomenou výročí významných osobností filmu a dětské literatury. Sto let letos uplyne od narození slavné švédské autorky Astrid Lindgrenové. Podle jejích knížek byla natočena řada filmů, v naší retrospektivě samozřejmě nemůže chybět legendární Pipi, Dlouhá punčocha. V rámci slovenského fóra festivalový program připomene životní jubileum Juraje Kukury a pět let od smrti Júlia Satinského. Přehlídka filmů Jiřího Brdečky vzpomene nedožité devadesáté narozeniny tohoto slavného českého režiséra. Další vzpomínky budou věnovány režisérům Ladislavu Rychmanovi a Drahomíře Králové a také skladateli Karlu Svobodovi, kteří nás nedávno opustili.
Tradičně uvedeme novinky české filmové a televizní tvorby. V sekci se představí filmy Jedné noci v jednom městě Jana Baleje, Všichni do jednoho Karla Žaluda či Kvaska Miriam Landa. V premiéře promítneme televizní snímek Vánoční příběh Moniky Elšíkové a uvedeme i další televizní tituly– Poslední kouzlo Ondřeje Kepky, 100+1 princeznu Jaroslava Hanuše nebo Nehasit, hořím Hany Pinkavové.
Zlínský pes
Pevnou součástí programu Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež mezinárodní studentský filmový festival Zlínský pes, který se letos koná počtvrté. Studentům a mladým filmovým fanouškům nabízí možnost praktického vzdělávání ve formě workshopů a debat se zajímavými osobnostmi a filmovými profesionály a v neposlední řadě umožňuje navazovat kontakty se studenty zahraničních škol a získat povědomí o současném stavu mezinárodní studentské filmové scény a školství. Zlínský pes má svou vlastní dramaturgii a reglement. Více informací najdete v samostatné tiskové zprávě.
Duhová kulička
Mezinárodní soutěž reklamy Duhová kulička, doplňuje program festivalu již pátým rokem. Soutěž se řídí vlastním reglementem. Doplňuje ji také odborná konference na téma dětí a vlivu reklamy.
FESTIVAL V ČÍSLECH
Celkový počet filmů: 357
Celkový počet soutěžních filmů: 141
Počet soutěžních sekcí: 6
Počty soutěžních filmů dle kategorií: Soutěž hraných filmů pro děti 8
Soutěž hraných filmů pro mládež 8
Soutěž animovaných filmů pro děti a mládež 51
Soutěž evropských debutů 10
Přehlídka tvorby zemí Visegrádu 5
Zlínský pes - všechny kategorie 60
Počet nesoutěžních filmů (Informativní sekce): 216
Počty nesoutěžních filmů dle kategorií:
Dny nizozem. kinematografie
(mimo kategorie) 24 (33)
Novinky české filmové tvorby 5
Novinky české televizní tvorby 10
Fórum slov. filmu (mimo kategorie) 1(13)
Panoráma 50
Dokumenty 17
Cena za celoživotní dílo - Libuše Šafránková 5
Výročí - Juraj Kukura 3
Výročí – Jiří Brdečka 3
Výročí - Astrid Lindgren 3
Vzpomínky - Július Satinský 3
Vzpomínky - Drahomíra Králová 3
Vzpomínky - Ladislav Rychman 1
Vzpomínky - Karel Svoboda 3
Zvláštní uvedení – H.J.Osment 2
Zvláštní uvedení – Lawrence Guterman 1
Zlínský pes 34
Kinematovlak 31
DVD 20
Počet zemí původu filmů: 40
Celkový počet ocenění: 16
Celkový počet hodnotících porot: 8
Počet projekčních sálů ve Zlíně: 10
Počet vystavených filmových klapek: 117
FESTIVALOVÉ CENY
Na závěrečném galavečeru festivalu, který bude vysílat Česká televize v přímém přenosu 1. června od 20 hodin ze Zlína, bude předáno celkem 16 festivalových cen. Tři hlavní ceny „ZLATÝ STŘEVÍČEK“ (hlavní cena hranému filmu pro děti, hlavní cena hranému filmu pro mládež a hlavní cena animovanému filmu) vyrobily podle návrhu akademického sochaře Radima Hankeho sklářské dílny firmy Preciosa. Zde byla vyrobena i většina ostatních cen. Výjimku tvoří „CENA EVROPA“ (cena nejlepšímu evropskému debutu), jež je dílem uměleckého skláře Valéra Kováče, stejně jako „CENA MINISTRA KULTURY“ (cena hranému filmu zemí Visegrádu).
Ceny mezinárodní soutěže reklamy Duhová kulička, které budou předány vítězům na Večeru s reklamou 31. května, opět navrhoval akademický sochař Radim Hanke. Na výrobě se podíleli ateliér litých kovů Roman Hvězda a Huť Charlotta v Karolínce .
POROTY
V porotách mezinárodních soutěží letos zasednou významné osobnosti filmového, animátorského, literárního i kulturního života z celého světa.
Členem odborné poroty hlavní festivalové soutěže bude např. italský režisér Massimo Quaglia, prezident asociace pro dětskou mediální výchovu AIACE. Dalším režisérem v hlavní porotě je Jiří Strach, který natočil oblíbenou pohádku Anděl Páně. Členkou hlavní poroty bude také holandská producentka Bea Appels. Iniciovala řadu filmových projektů a nyní vede společnost TWIN FILM/TWIN VIDEO, jednu z největších evropských distribučních firem filmů pro děti a mládež. Soutěž evropských debutů bude hodnotit významný tádžický režisér Bachtiar Chudojnazarov, nositel řady ocenění z festivalů v Rotterdamu, Benátkách nebo Tokiu, autor filmů Kosh ba kosh a Luna Papa. Naše pozvání přijal také významný hollywoodský sound designer a režisér českého původu Martin Maryška.
V porotě k mezinárodní soutěži animovaných filmů zasedne kromě zmiňovaného Gerrita Van Dijka také americký režisér Lawrence Guterman. Českou kinematografii v porotě reprezentuje Jan Balej, režisér nedávno uvedeného celovečerního filmu Jedné noci v jednom městě a také povídky Moře, strýčku, proč je slané? z filmu Fimfárum 2. Filmovou publicistiku zastupuje v porotách např. Will Tizard (Variety), slovenský spisovatel a scenárista Peter Pišťanek, Phillip Bergson (Euro-Movies) a odborník v oblasti dětského filmu Reinhard Kleber.
OČEKÁVANÉ OSOBNOSTI
47. mezinárodní festival filmů pro děti a mládež přivede do Zlína řadu významných osobností filmové animace, která má ostatně v tomto městě bohatou historii. Zakladatel Nizozemského institutu animovaného filmu a vítěz dvou berlínských Zlatých medvědů Gerrit van Dijk se ve své kariéře věnoval i kreslení komiksů, umění pro veřejný prostor a koncepčnímu umění. Královna Beatrix ho za jeho přínos povýšila na rytíře Řádu holandského lva. Lawrence Guterman spolupracoval se Stevenem Spielbergem, režisérsky se podílem na filmu Mravenec Z a pro společnost Warner Bros. natočil úspěšnou animovanou parodii špionážních filmů Jako kočky a psi.
Účast na festivalu přislíbil Haley Joel Osment, jedna z největších dětských hereckých hvězd 90. let. Ztvárnil mimo jiné hlavní roli ve Spielbergově sci-fi A.I. – Umělá inteligence a nezapomenutelný výkon předvedl ve slavném thrilleru M. Nighta Shyamalana Šestý smysl, za nějž byl nominován jak na Zlatý glóbus, tak na Oscara. Další dětskou hvězdou na festivalu bude Andrej Chalimon – Kolja z oscarového filmu Jana Svěráka.
Početnou delegaci přivítáme při příležitosti soutěžního uvedení filmu Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále. Do Zlína přijedou herečtí představitelé Marián Labuda, Martin Huba a Pavel Nový, které doplní kameraman Jaromír Šofr a architekt Martin Býček.
Na Mezinárodním filmovém festivalu ve Zlíně vznikla nová tradice – po vzoru Hollywoodu zde byl před několika lety před Velkým kinem založen chodník slávy dětských hereckých hvězd. Chodník slávy zaštiťují Nadační fond Kapka naděje a statutární město Zlín. Na slavnostním ceremoniálu 30. května dostane hvězdu Ivan Jandl (in memoriam), jediný český herec, který vyhrál Oscara i Zaltý Glóbus a oblíbená herečka a moderátorka Mahulena Bočanová, která natáčela také ve Zlíně.
O jejich jménech a příjezdech hostů Vás budeme průběžně informovat.
DOPROVODNÝ PROGRAM – ODBORNÉ AKCE
V rámci odpoledních pracovních setkání Fórum proběhne 28. května od 16:00 grantový seminář pod vedením ředitelky odboru audiovize a médií MKČR Helenou Fraňkovou. Seminář je určen zájemcům o čerpání financí z grantového programu ministerstva a ze Státního fondu na podporu kinematografie. Ve stejnou hodinu o den později se koná seminář pod vedením zástupců Protipirátské unie ČR, který se bude zabývat autorskými právy v audiovizi a filmovým pirátstvím. Na semináři 30. května se sejdou čeští i zahraniční odborníci na problematiku mediální výchovy dětí. Jeho cílem je porovnat existující evropské projekty mediálního vzdělávání a hledání modelů, vhodných pro Českou republiku.
Téma výchovy dětí v oblasti ochrany soukromí zpracuje odborný seminář pro pedagogy Ochrana osobních údajů ve vzdělávání, který připravil Úřad pro ochranu osobních údajů. Už podeváté proběhne seminář Dítě v krizi, určený pro odborníky v oboru ochrany dětí – tentokrát pod názvem Rodina a dítě v měnícím se světě.
Duhová kulička si za svou krátkou existenci již stačila vybudovat pozici na domácí i zahraniční scéně. Mezi stěžejní témata letošního ročníku doprovodné konference Dítě a reklama bude patřit reklama na junk food (nezdravé potraviny) a s tím spojené téma dětského stravování. Toto téma je nyní vzhledem k vlně restrikcí v Evropské unii velmi aktuální.
DOPROVODNÝ PROGRAM – ZÁBAVA
Doprovodný program festivalu je tradičně koncipován tak, aby v něm opravdu všechny generace návštěvníků našly zábavu i poučení.
Minisalon filmových klapek - oblíbená výstava, která doprovází Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež - slaví kulaté výročí. Letos se koná už podesáté, a proto je pro návštěvníky připraven bonus. Ve Zlíně se představí nejen více než 110 zbrusu nových klapek od českých výtvarníků, ale také retrospektiva - ohlédnutí za uplynulými ročníky. Na velkoplošných výstavních panelech budou k vidění všechny klapky, které pro projekt za celou dobu konání vznikly. Výstavu můžete vidět od 10. května 2007 ve zlínské Galerii pod Radnicí a pak od 28. května na Univerzitě Tomáše Bati. Projekt vyvrcholí napínavou veřejnou aukcí klapek v aule Univerzity Tomáše Bati v pátek 1. června 2007 od 14 hodin. Výtěžek z dražby je jako vždy určen na podporu filmové tvorby studentů Filmové školy Zlín.
Nadační fond Kapka naděje opět připravil Večer naděje 2007, který se uskuteční
30. května od 19:00 a podpoří jej skupina Tři sestry, Gába al Dhába a Michal Hrůza. K dalším charitativním projektům patří Odpoledne ve Slunečnici ve čtvrtek 31. května, benefiční akce pro chráněné dílny postižených v Netradičním centru Slunečnice. Jako v minulých letech přiveze v pátek 1. června Vlak plný úsměvů postižené děti do centra festivalového dění, kde pro ně bude připraven speciální program.
V přízemí zlínské radnice bude po dobu festivalu zpřístupněna výstava 60 let pomoci UNICEF. Diváci si mohou zblízka prohlédnout, jak vypadají „školy v krabici“, které tato organizace posílá do krizových oblastí, „metr na podvýživu“, přípravky na čištění vody a jiné pomůcky, s nimiž se humanitární pracovníci snaží ulehčit strádání dětem ve třetím světě. V pondělí 28. května od 14:00 proběhne na Univerzitě Tomáše Bati vernisáž jedinečné mezinárodní výstavy Radost tvořit, která představí výtvarné práce několika desítek zrakově postižených dětí. Budou zde oceněni také vítězové této soutěžní přehlídky.
Den s Českou televizí v úterý 29. května promění náměstí Míru v písečnou pláž. Programem provede moderátor Martin Dejdar, který přivede na pódium řadu známých osobností. Speciální pozornost bude věnována filmu Maharal -Tajemství talismanu. Den s Českou televizí vyvrcholí večerním koncertem skupiny Gipsy.cz ve Sportovní hale Novesta. Ve středu 30. května od 13:00 se můžete těšit na oblíbené kreslení na chodníku před Velkým kinem. Odpoledne zde pak proběhne slavnostní ceremoniál Chodníku slávy dětských filmových hvězd. 1. června se Den s Českým rozhlasem ponese nejdříve v duchu pořadů Hajaja a Domino. ČRo Leonardo pak představí projekt gorilí“ reality show“ Odhalení, která se přes internet vysílá z pražské ZOO. Na odpoledne, respektive podvečer, jsou připravena vystoupení DJů v režii Rádia Wave a potom koncert legendární jazzové zpěvačky Jany Koubkové.
Na Univerzitě Tomáše Bati představí svou fotografickou tvorbu uznávaný kameraman Juraj Šajmovič, jehož obrazový rukopis nese například seriál Dobrodružství kriminalistiky nebo slavný film Smrt si říká Engelchen. Výstavu Juraje Šajmoviče zahájí vernisáž v pondělí 28. května od 17:00. Speciální projekt připravil pro 47. filmový festival ve Zlíně fotograf Peter Župník, který se po letech strávených ve Francii usadil v Praze. Svůj magický pohádkový les ve fotografii vystavuje v Zámecké restauraci od 27. května.
Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně se připojuje k letošním oslavám 60. výročí startu cestovatelů Zikmunda a Hanzelky na první výpravu kolem světa. Ostatně, archívy zlínských ateliérů na Kudlově dodnes opatrují unikátní filmový materiál, který Hanzelka se Zikmundem na cestách natočili. V průběhu festivalu mohou návštěvníci ze všech koutů republiky navštívit tematické výstavy: Hanzelka+Zikmund – fotografie, (21.budova, sídlo Zlínského kraje); S inženýry Zikmundem a Hanzelkou pěti světadíly – nově otevřená stálá expozice (Muzeum jihovýchodní Moravy, Zlínský zámek); Tajemná Indonésie – výstava (12. budova, areál Svit). Miroslav Zikmund navštíví filmový festival jako jeho čestný host a zúčastní se filmového besedování dne 29. května od 10:00.
Kinematovlak - pohádkové kino na kolejích - objelo letos celkem 24 českých a moravských nádraží, především pak v místech, kde kinosály již nemají. Ve Zlíně zastaví vlak dvakrát – 27. května a 1. června. Nakonec své putování po železnici ukončí 2. června na nádraží ve Vizovicích. Projekt se uskutečňuje už počtvrté ve spolupráci s Českými drahami a Správou železniční dopravní cesty a za tu dobu ho navštívilo již 40 tisíc dětí. Letos zájem o Kinematovlak ještě vzrostl. Padl také rekord v počtu návštěvníků za jediný den – 523 dětí. Kinovůz je vlastně bývalý zavazadlový vůz, který je upraven jako pojízdný kinosál pro 60 diváků a je vybaven digitální promítací technikou včetně nového kvalitního ozvučení. Stejně lákavá jako vlakový interiér je i programová nabídka, která přináší oblíbenou večerníčkovskou klasiku a celovečerní pohádky, celkem 31 titulů. Dopolední promítání v pracovní dny jsou určena pro školy, odpoledne jsou volně přístupná veřejnosti.
Novinkou pro dospělé publikum je autokino na Čepkově, které nabídne filmy každý večer od 22:30 hodin. I letos na zájemce čeká klasické letní kino na trávníku u náměstí Práce. Tam se ve večerních hodinách také budou promítat filmy ze zlatého fondu české kinematografie.
PREZENTACE V ZAHRANIČÍ
Aktivní prezentaci zlínského festivalu v zahraničí považujeme za velmi důležitou. Mezi nejvýznamnější patří již pravidelná účast na Berlinale, kterého se letos zúčastnila silně zastoupená delegace zlínského festivalu. Jako oficiální partneři Českého filmového centra jsme připravili prezentaci ve Stánku středoevropských kinematografií. Letos poprvé jsme zorganizovali oficiální prezentaci na filmovém festivalu v Cannes.
Nelze opomenout ani naše prezentace na festivalu BUFF ve švédském Malmö a tiskovou konferenci v Bratislavě při příležitosti pořádáníFóra slovenské kinematografie.
HARMONOGRAM TISKOVÝCH KONFERENCÍ A BALKON PARTY
28.5. 2006 09:00 Zahajovací tisková konference
Univerzita Tomáše Bati
28.5. – 1.6. 14:00 Balkon party (neformální setkání k aktuálnímu programu)
IH Moskva – program bude průběžně aktualizován
1.6.2006 13:00 Závěrečná tisková konference
Univerzita Tomáše Bati – sál O. Wichterleho
AKREDITACE
Všechny typy akreditačních karet opravňují festivalové hosty k přednostnímu vstupu do kinosálů a také k návštěvě vybraných festivalových akcí.
Akreditační středisko najdete v době konání festivalu v prostorách Academia Centra Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně na ulici Mostní. V provozu bude od 8.00 do 20.00h.
Nyní se lze akreditovat on-line na www.zlinfest.cz. Veškeré informace je možné obdržet u Jiřího Hlavína na adrese akreditace@zlinfest.cz.
Podrobné informace o jednotlivých filmech a programu na www.zlinfest.cz.
Změna programu vyhrazena!