Films according to projection place - 2013
Golden Apple Cinema, č. 1
pondělí, May 27th
08:15 Fidgety Bram 17:00 Touch of Light 19:20 The Hunt
úterý, May 28th
08:15 Lucky Four Serving the King 10:20 Fat Kid Rules the World 17:00 The Lesser Blessed
středa, May 29th
08:15 Mischief 10:20 You & Me Forever 17:00 Cause I have the Looks 19:20 Melancholia
čtvrtek, May 30th
08:15 The Ice Dragon 10:20 So Much Water 17:00 Now Is Good 19:20 Pelle the Conqueror
pátek, May 31st
08:15 Believe 10:20 Clara and the Secret of the Bears 17:00 Now Is Good 19:20 So Much Water
Golden Apple Cinema, č. 2
pondělí, May 27th
08:30 Picnic with Cake - The Frog and the Lizard 08:30 The Mole at the Sea 08:30 Colosse - The Wood Tale 08:30 Monsterbox 08:30 Competitive Animated Films 1 08:30 Zou and the Camera 08:30 The Widely Travelled Little Mouse: The Secret of Room 13 10:30 Class of Fun 13:10 Wars 13:10 Supermarket fairytale 13:10 More Than a Fairy Tale 13:10 Tenerife 13:10 Dedovshchina 13:10 N/A 15:10 The Reward 15:10 Ham Story 15:10 Romeo and Juliet 15:10 Love Buzz 15:10 N/A 15:10 Fade 15:10 Memoria 15:10 Otto Wichterle 15:10 Stop human trafficking 15:10 First fish 19:30 Roxanne 19:30 Craft is Alive in New York! 19:30 Family Album 19:30 N/A 19:30 Searching for Meaning 19:30 Rhoma Acans - Gypsy Eyes 21:30 Suicide Room
úterý, May 28th
08:30 Snow Dragon 10:30 Fighter 13:10 Up and Down the Horizon 13:10 N/A 13:10 On the beach 13:10 The Courtyard 13:10 I'm not brave 13:10 Numbers 13:10 Meta 15:10 N/A 15:10 Flamingo Pride 15:10 Out of the Ordinary 15:10 Calories 15:10 Full Moon 15:10 The Designer 15:10 Don't Be Curly 15:10 When One Stops 15:10 Nyosha 15:10 Where Do The Wild Butterflies Grow? 17:10 In a Better World 19:30 Escaping Gravity 19:30 Centrum Operam 19:30 Amputation 19:30 Vanishing 19:30 N/A 21:30 Six Acts
středa, May 29th
08:30 Stepping on the Flying Grass 10:30 Jirka and the White Mice 10:30 Month's Rulers 13:00 David's Tour 13:00 The Album 13:00 Small Circle of Attention 13:00 Roadside Girls 13:00 Needle 13:00 N/A 13:00 The boy who wanted to fly 15:10 The Wild Swans 17:10 Touch of Light 21:30 Blackbird
čtvrtek, May 30th
08:30 Pee-Wee: The Winter That Changed My Life 10:30 Timetrip: The Curse of The Seeress 13:10 Competitive Animated Films 9 13:10 Hungarian Folk Tales: The Tale of the Slothful Boy 13:10 Good Night, Carola 13:10 Doron Coron 13:10 Mami Fatale - On Tastier Tides 13:10 A Sea Turtle Story 13:10 Defective 13:10 Hu's Game 17:10 Mermaid 19:30 Sitting on a Branch I Am Fine 22:00 Babette´s Feast
pátek, May 31st
08:30 Mike Says Goodbye 10:30 Max Embarassing 3 13:10 Mischief 15:10 Kiwi Flyer 17:10 Ricky - Three´s a Crowd 19:30 Breaking the Waves
Golden Apple Cinema, č. 3
pondělí, May 27th
08:40 The Legend of Sarila 10:40 Revolution - Save the Humans 13:20 The Girl and the Fox 13:20 Le douanier qui rit 13:20 Much Better Now 13:20 The Odd Sound Out 13:20 Fear of Flying 13:20 Winter Has Come 13:20 On the Wing 13:20 Competitive Animated Films 2 13:20 Snap 15:20 Competitive Animated Films 3 15:20 The Primaeval Father 15:20 Under the Fold 15:20 Patakes 15:20 The Centipede and the Toad 15:20 Spellbreaker 15:20 Tintico’s Afternoons 15:20 Granny Lane 17:20 Your Beauty Is Worth Nothing 19:40 Everybody Sometimes Falls 21:40 In the House
úterý, May 28th
08:40 Competitive Animated Films 4 08:40 My Strange Grandfather 08:40 Two Hansels and Grettel 08:40 The Hotan Carpet Tale 08:40 Flying Animals - Nothing 08:40 The Gifts of the Black Raven 10:40 Matei Child Miner 15:20 The Last One Goes to Hell 17:20 Mother, I Love You 19:40 Dragon’s Return 21:40 Clip
středa, May 29th
08:40 The Treasure 10:40 Milo 13:20 Shifting the Blame 15:20 Macropolis 15:20 Competitive Animated Films 8 15:20 The Little Blond Boy With a White Sheep 15:20 Hedgehogs and the City 15:20 The Window 15:20 Grandmother 15:20 Mimi & Lisa - Twins from the cards 17:20 Almost 18 19:40 The Foster Boy 21:40 Nairobi Half Life
čtvrtek, May 30th
08:40 Marco Macaco 10:40 The Photograph 13:20 Conversations on Serious Topics 15:20 White Black Boy 17:20 Shell 19:40 Lilet Never Happened 21:40 Pluto
pátek, May 31st
08:40 UPSIDEdown 10:40 Summer Outside 13:20 Eskil and Trinidad 15:20 Famous Five 2 17:20 Ruby Red 19:40 Run, He Is Coming! 21:40 After Lucía
Golden Apple Cinema, č. 4
pondělí, May 27th
08:50 Anton the Flyer 10:50 Catch That Girl 15:30 Little Televised Kabaret 17:30 What Richard Did 21:50 Adam´s Apples
úterý, May 28th
08:50 The Boy Who Wanted to Be a Bear 10:50 Aching Hearts 15:30 I am Eleven 17:30 The Greatest Heroes 21:50 The Celebration
středa, May 29th
08:50 The Baker 08:50 Because of Mum 08:50 Shave it 08:50 Immortal 08:50 Virtuoso Virtual 08:50 Competitive Animated Films 7 08:50 Hannah and the Moon 10:50 The Great Land of Small 13:00 The Southern Mail 15:30 12 O´Clock Boys 17:30 Juvenile Offender 21:50 Open Hearts
čtvrtek, May 30th
08:50 Tom Sawyer and His Friends 10:50 Experiment 13:00 LEGO® Chima & Hero Factory 15:30 Vincent and Me 17:30 Zappa 19:50 Rat King
pátek, May 31st
08:50 Allez, Eddy! 10:50 Selkirk, the Real Robinson Crusoe 15:30 Little Big Girl 17:30 Just Like Home 19:50 You & Me Forever
Golden Apple Cinema, č. 5
pondělí, May 27th
09:00 Bekas 11:00 The Snow Queen 15:00 Fists of Pride 17:40 Rambling Engelbert 20:00 Touchless 22:00 Scratch
úterý, May 28th
09:00 Raven the Little Rascal 11:00 The Fountain for Suzanne 13:00 A Mouse in the House - An Expedition into the Kitchen 13:00 The Cottage on the Hilltop 13:00 The Smallest Elephant in the World 13:00 Miriam`s Green Spots 13:00 Komaneko, Home Alone 13:00 Competitive Animated Films 5 13:00 Flapper & Friends 13:00 Pilipka 15:00 Children of Plain 15:00 Hänsel and Gretel 15:00 Competitive Animated Films 6 15:00 Warp 15:00 It's a Dog's Life 15:00 The Catrineta Ship 15:00 A Little Suicide 17:40 Me and You 20:00 Simon & the Oaks
středa, May 29th
09:00 N/A 09:00 Sisyphus is happy 09:00 Sonata of Silence 09:00 Punched 09:00 Stage three 09:00 Don't touch the ground 11:00 Lucky Loser 13:00 I Am Not a Rock Star 15:00 I give You My Word 17:40 I Love, You Love 20:00 Terribly Happy
čtvrtek, May 30th
09:00 The Great Bird Race 11:00 Dancing on the Moon 13:00 My Sweet Orange Tree 15:00 The Ugly Duckling 17:40 Becoming Redwood 20:00 Cause I have the Looks 22:00 Idiots
pátek, May 31st
09:00 Karla and Katrine 11:00 The Rocket 13:00 The White Lady 15:00 Bardou 17:40 Little Thirteen 20:00 Old Stock 22:00 Pusher
Golden Apple Cinema, č. 6
pondělí, May 27th
09:10 Knight Rusty 11:10 Island of Lost Souls 15:50 Raca, My Love 17:50 Tall As the Baobab Tree 21:00 Life Hits
úterý, May 28th
09:10 Someone Like Hodder 11:10 Fate of Talent 13:10 Shoes Named Melichar 17:50 Picture Day 21:00 Italian for Beginners
středa, May 29th
08:45 Young Andersen 11:10 My Good Enemy 13:10 Fat Kid Rules the World 15:50 The Emperor's Nightingale 15:50 The Swineherd 17:50 Wanna See My Beautiful Navel? 21:00 Shopping
čtvrtek, May 30th
09:10 Rubber Tarzan 11:10 Fanfaron, The Little Clown 11:10 The Flying Sneakers 13:10 The Teenage Years of an Ethnic Group 15:50 Latch 17:50 Tang Wong 21:00 Love & Rage
pátek, May 31st
09:10 War of the Birds 11:10 As Light as Breath 13:10 Dragon Girls 15:50 Hans Christian Andersen and the Long Shadow 17:50 The Lesser Blessed 21:00 7 Boxes
sobota, Jun 1st
09:10 The Blacksmith From Woodham 11:10 Goat story with cheese 13:10 Satellite Boy 15:50 My African Adventure 17:50 The Wonder Maid
Letní kino
pondělí, May 27th
úterý, May 28th
středa, May 29th
21:30 Ted
čtvrtek, May 30th
21:30 Spring Breakers
pátek, May 31st
21:30 The Avengers
sobota, Jun 1st
21:30 Skyfall
Velké kino
pondělí, May 27th
úterý, May 28th
08:30 I give You My Word 10:30 My Sweet Orange Tree
středa, May 29th
08:30 Allez, Eddy! 10:30 Eskil and Trinidad
čtvrtek, May 30th
08:30 Kiwi Flyer 10:30 The Blacksmith From Woodham
pátek, May 31st
08:30 Satellite Boy